Чи можуть забрати квартиру за невиплачений кредит?

Зростаючу боргове навантаження росіян можна вважати соціально-політичною проблемою. З фінансовими проблемами може зіткнутися кожен: криза, скорочення на роботі, тривале зниження доходів і, як результат, труднощі з погашенням банківських кредитів. У такій ситуації, звичайно, турбує питання: чи можуть забрати квартиру за борги?

Якщо Ви оформили кредит, але через якийсь час перестали за ним сплачувати, то вже через 3 місяці банк має право почати судове стягнення та ініціювати продаж майна боржника. Якщо справа за Вашим боргом передано в суд, арешт може бути накладено на такі види майна:

  • житло (приватний будинок, квартира, земля);
  • рухоме майно;
  • грошові акції і облігації;
  • заробітна плата (до 50%);
  • рахунки в банку.

Все перераховане вище може бути виставлено на торги в судовому порядку.

Чи можуть забрати єдине житло

На щастя ні. Якщо, наприклад, квартира у Вас одна і більше Вам жити ніде, то його не можна відібрати за борги. Але важлива умова – житло не в заставі у банку або не в іпотеці (що теж вважається запорукою нерухомості).

Чи можуть забрати інше житло

Якщо Ви володієте кількома квартирами, то кредитор має право звернути на них стягнення на підставі рішення суду. Але все ж в першу чергу стягнення підлягають грошові кошти боржника. Коли їх недостатньо, судовий пристав-виконавець накладає арешт на інше майно, а вже в останню чергу – на житло. У боржника, в свою чергу, є право вказати те майно, на яке слід звертати стягнення в першу чергу. Якщо сума боргу менше 5% від вартості нерухомості або якщо прострочення по кредиту менше 3 місяців, можна не хвилюватися – в цьому випадку на житло не можна звернути стягнення. Вас не зможуть виселити з квартири через незначну прострочення. Однак до взятих на себе кредитних зобов’язаннях все ж варто ставитися серйозно.

Чи можуть забрати єдине житло, якщо воно в іпотеці

На жаль, так, якщо квартира була придбана в іпотеку і є запорукою, то банк має право за рішенням суду виселити неплатника і виставити об’єкт нерухомості на торги з метою погашення боргу. Навіть якщо це єдине житло і в ній прописані неповнолітні. Власник іпотечної квартири не є її повноправним власником. Фактично це заставна власність, на яку банк має переважаюче право за певних умов. Цим умовою і є прострочення. Обтяження знімається тільки після повного погашення боргу. У реальності до подібних заходів вдаються рідко. Але варто про це пам’ятати.

Як уникнути проблем з банком

Щоб уникнути непосильних штрафів і не втратити майно, намагайтеся вчасно виконувати зобов’язання по кредиту. І якщо вже так сталося, що прострочення платежів не уникнути, відразу звертайтеся в банк і просите допомоги. Ховатися від кредитодавця не вихід. Такий спосіб вирішення проблеми лише призводить до накопичення боргів. Банки неохоче йдуть на судові суперечки, так як процес арешту, вилучення і перепродажу квартири забирає багато часу і коштів. Крім того, вартість нерухомості, виставленої банком на продаж, на 30-50% нижче початкової – найчастіше це невигідно ні боржнику, ні банку. Тому, якщо Ви опинилися в складній фінансовій ситуації, краще не доводити справу до суду. Спробуйте домовитися з банком. Можливо, він запропонує альтернативні варіанти погашення боргу:

  • відстрочку або кредитні канікули – за цей час поправити своє фінансове становище;
  • продовження терміну кредиту – при цьому скоротяться щомісячні виплати;
  • об’єднання декількох кредитів в один з більш вигідною процентною ставкою;
  • реструктуризацію боргу.

Якщо Ви маєте намір в майбутньому погасити суму боргу і обгрунтуєте план погашення Вашої заборгованості, ймовірно, банк піде Вам назустріч.

Яким чином відбувається стягнення

Стягнути заборгованість в рахунок заставного майна кредитор може не тільки через суд. В позасудовому порядку подати звернення стягнення на заставлене майно можна, якщо це передбачає договір про іпотеку або ж договір, який тягне за собою виникнення іпотеки в силу закону, або якщо права заставоутримувача засвідчені заставної. Якщо банк тривалий час не отримує від позичальника коштів, як правило, він переуступає кредит сторонньої організації. В останні роки банки стали охочіше передавати іпотечні борги із заставою майна колекторським агентствам, оскільки самостійна робота по стягненню для банків занадто затратна. І навіть в цьому випадку не варто лякатися і впадати у відчай. Сумлінні наступники банківської організації, до яких переходить Ваш кредит, також зацікавлені в тому, щоб Ви успішно звільнилися від зобов’язань, і готові піти Вам назустріч.

Author: Andrea

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *